وقتي موها نازک مي‌شوند

آیا ریزش مو ارثی میشود؟

آیا ریزش مو ارثی میشود؟

آیا ریزش مو ارثی میشود؟

با کوچک شدن ریشه مو، مویی که ساخته می‌شود نیز بالطبع کوچک، ظریف و نازک‌تر است که وقوع این فرایند به شکل تدریجی است که این شکل گیری مفید است. یعنی مو‌ها به تدریج نازک می‌شوند و این نازک شدن تا جایی ادامه پیدا می‌کند که مو‌ها به حالت کرکی درآمده، سپس از بین می‌روند.

آنزیم آلفا-۵ ردوکتاز که سبب به وجود آمدن این تغییرات می‌شود از راه ژن و وراثت منتقل می‌شود. اما تمام کسانی که این ژن را دارند طاس نمی‌شوند و هنوز معلوم نیست چرا این ژن در بعضی از اعضای یک خانواده که همگی این ژن را دارند، فعال می‌شود و در بعضی دیگر خیر.
البته فعال شدن ژن این آنزیم در افراد مختلف متفاوت است؛ به طور مثال ممکن است در فردی در ۱۷ یا ۱۸ سالگی فعال شود و در دیگری در ۳۰ یا ۴۰ سالگی. وقتی می‌گوییم [bt_highlight]ریزش مو[/bt_highlight]ی ارثی، منظور این نیست که تمام فامیل شخص یا پدر و مادرش همگی طاس می‌شوند.

آیا ریزش مو ارثی میشود؟

آیا ریزش مو ارثی میشود؟

ممکن است آن شخص، اولین فرد خانواده باشد که این ژن را نشان می‌دهد. البته این نوع ریزش موی ارثی به خوبی قابل پیشگیری و درمان است و این تصور که غیرقابل درمان است، درست نیست. نکته دیگر اینکه دارو‌هایی که برای ا. ین نوع ریزش وجود دارد تا زمانی که مصرف می‌شوند موثر هستند.

زیرا این دارو‌ها آنزیم آلفا-۵ ردوکتاز را مهار می‌کنند و اجازه نمی‌دهند هورمون تستوسترون تبدیل به دی هیدروتستوسترون شود، اما اگر دارو‌ها مصرف نشوند این آنزیم مجددا فعال می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *