عضویت در کانال تلگرام
‎02166873674-09384791059


وبلاگ
DSC_0093.jpg
28/فوریه/2020

خط رویش موی سر

خط رویش موی سر درحقيقت يک نوار به عرض چند ميليمتر بوده که به صورت طبيعی دارای چندمشخصه می باشد:

1) شکل کلی اين خط شبيه حرف M است بدين معنی که درطرفين مقداری تو رفته بوده و در وسط به سمت جلو متمايل است.
2) اين خط درهرقسمت دارای نمای نامنظم و تا حدی زيگزاگ است يعنی يک خط صاف و يک دست نمی باشد.
3) موهای اين نوار بصورت فوليکول های تک مويی و نازک هستند.
4) زاويه خروج موها از پوست درهمه جای اين نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت های کناری
موها ضمن حفظ اين زاويه مقداری به طرفين هم متمايل شده اند.
5) درهرقسمت از اين نوار همه موها دارای زاويه يکنواخت بوده و هم جهت می باشند.

خط رویش موی سر

 

تمامی اين موارد بايستی در کاشت مو در اين منطقه حساس رعايت شود در غير اينصورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی آيدکه بسيارزشت و زننده است و ترميم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غيرممکن می باشد.

اکثرافراد طاس دوست دارندکه خط موی جلوی سرشان به اندازه زمانی باشدکه 25-20 ساله بوده اند يعنی زمانی که دچار ريزش مو نشده اند. درحاليکه درطراحی اين خط، سن قبلی شخص درنظرگرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنين سالهای بعدی عمرشخص مدنظر قرار گرفته و خط متناسبی برای وی ترسيم می گردد. به همين دليل بعنوان يک اصل کلی خط موی جلوی سر بايستی دربالاترين حد ممکنه (نسبت به سن فرد) قرارگيرد. رعايت اين اصل بخصوص در مورد نواحی کناری خط موی جلوی سراز اهميت زيادی برخورداراست.

خط رویش موی سر

اصلاح خط موی جلوی سرکه توسط افرادغيرمتخصص و فاقدصلاحيت لازم طراحی وکاشت شده است فوق العاده مشکل و درخيلی ازموارد غيرممکن است. سخت ترين حالت زمانی است که خط مو را پايين تراز حد عادی آورده اندو اگراين وضعيت باگردکردن بيش ازحد خط نيز همراه باشد (يعنی شکل M رعايت نشده باشد) کار اصلاح به مراتب دشوارتر می گردد. درهرحال بدليل دشواری اصلاح خط موی غيرعادی بهتراست درانتخاب پزشک معالج دقت و وسواس کافی به عمل آيد.


image_13930719179721.jpg
28/فوریه/2020

با گیاهان سرتان شلوغ می شود

شايد براي شما هم پيش آمده باشد كه بعد از گرفتن يك رژيم لاغري يا پشت‌سر گذاشتن يك اتفاق پراسترس مانند كنكور يا امتحانات پايان ترم با كم‌پشتي موهاي‌تان روبه‌رو شويد. از دست دادن بخشي از مو در اين موقعيت‌ها امري طبيعي است. رژيم‌هاي لاغري غيرحرفه‌اي كه بدون مشاوره پزشك انجام مي‌شود غالبا بدن را با كاهش مواد مغذي مورد نيازش مواجه مي‌كند و نخستين بخش‌هايي كه تحت‌تاثير اين كمبود قرار مي‌گيرد پوست و موست. استرس هم يكي از عواملي است كه مي‌تواند موجب ريزش مو شود. اگر شما هم اين روزها چنين موقعيت‌هايي را پشت‌سر گذاشتيد، خالي از لطف نيست كه با مفيدترين و موثرترين گياهان دارويي كه تاثير معجزه‌آسايي بر رويش مجدد مو، تقويت ريشه و تار مو دارند، آشنا شويد.

با گیاهان سرتان شلوغ می شود

روغن ريشه باباآدم

غذارساني به موها را تقويت مي‌كند

ريشه باباآدم از زمان‌هاي دور به عنوان يكي از بهترين گياهان دارويي براي تقويت و رشد مو مطرح بوده و درمانگران سنتي در كشورهايي مثل هند، چين و ايران استفاده از آن را براي درمان ريزش مو و چربي پوست سر به مراجعان خود توصيه مي‌كنند. ساده‌ترين روش استفاده از گياه ريشه باباآدم اين است كه عصاره آن را از فروشگاه عرضه گياهان دارويي تهيه كنيد و با آن پوست و موي سر را ماساژ دهيد. يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي عصاره ريشه ‌باباآدم اين است كه موجب بهبود جريان گردش خون در ناحيه سر و پوست مي‌شود. به اين ترتيب با بهبود خون‌رساني به ريشه موها فوليكول‌هاي مو بهتر تغذيه مي‌شوند و ضمن تقويت شدن رشد بهتري پيدا مي‌كنند. ماساژ اين عصاره در عين حال مانع ريزش مو مي‌شود و استفاده از آن سه تا چهار بار در طول هفته اثرات چشمگيري دارد.

با گیاهان سرتان شلوغ می شود

آلو‌ورا+ نارگيل+ گندم

يك شامپوي گياهي جديد

اگر احساس مي‌كنيد مدتي است ريزش موهاي‌تان بيشتر شده و بايد مراقبت بيشتري از آنها داشته باشيد اين شامپوي گياهي را تجربه كنيد. نگران نباشيد نبايد براي خريد اين شامپو از اين داروخانه به آن داروخانه سر بزنيد. به‌راحتي مي‌توانيد اين شامپوي تقويت‌كننده را در منزل تهيه كنيد. براي تهيه اين شامپو به يك‌چهارم فنجان پودر جوانه گندم، يك‌چهارم فنجان عصاره آلوورا و يك‌چهار فنجان شير نارگيل احتياج داريد. مقصودمان از شيرنارگيل همان مايع‌ شيري رنگي است كه در ميوه نارگيل وجود دارد. اين سه را با هم مخلوط كرده و از آن به عنوان شامپو استفاده كنيد. شايد در وهله اول به‌نظرتان سخت بيايد كه به جاي استفاده از شامپو‌هاي صنعتي كه كف مي‌كنند از شامپويي استفاده كنيد كه كف توليد نمي‌كند اما كمي صبور باشيد. استفاده از اين شامپو و ماساژ سر با آن مي‌تواند به منافذ پوست سر شما اجازه نفس كشيدن بدهد و با تحريك فوليكول‌هاي مو به رشد بهتر آنها كمك كند. براي استفاده از اين شامپوي گياهي آن را روي كف سرتان بريزيد و به آرامي با كمك بند دوم انگشتان‌تان روي سر ماساژ دهيد و اجازه دهيد به مدت 15 تا 20 دقيقه روي سرتان بماند. سپس آن را آبكشي كنيد.

با گیاهان سرتان شلوغ می شود

عصاره گزنه + زيتون

عصاره​اي براي رويش دوباره‌ موها

حتما درباره خواص گزنه بسيار شنيده‌ايد و مي‌دانيد كه اين گياه يكي از معروف‌ترين گياهان دارويي است كه امروزه در سراسر جهان از آن براي تهيه شامپو‌ها و لوسيون‌هاي صنعتي و گياهي براي تقويت و رويش دوباره مو استفاده مي‌كنند. اما بي‌شك استفاده از عصاره اين گياه به طور مستقيم اثري متفاوت و اعجاب‌انگيز دارد. گياه گزنه را مي‌توانيد از فروشگاه‌هاي گياهان دارويي تهيه كنيد يا اگر به مناطق كوهستاني دسترسي داريد، تازه آن را بچينيد اما مراقب باشيد كه هنگام لمس كردن اين گياه از دستكش استفاده كنيد چون ساقه اين گياه پوست را مي‌گزد و موجب خارش و سوزش مي‌شود، به همين دليل است كه به آن گزنه مي‌گويند. اما اگر مي‌خواهيد عصاره گزنه را خودتان تهيه كنيد و از آن براي رويش مجدد موها و تقويت آنها استفاده كنيد بايد برگ‌هاي تازه‌ گزنه را درون روغن زيتون بريزيد و آن را در محيطي تاريك و سرد به مدت 2 تا 3 هفته قرار دهيد. در نهايت شما عصاره‌اي از گزنه خواهيد داشت كه مي‌توانيد با خيال راحت از آن براي ماساژ پوست سرتان استفاده كنيد. هر بار چند قطره از اين عصاره را روي پوست سر بريزيد و به آرامي آن را ماساژ دهيد. اين عصاره مي‌تواند با تحريك ريشه‌هاي مو علاوه بر بهبود رويش موهاي شما حتي ريشه موهاي از دست رفته شما را تحريك كند و آنها را به رويش مجدد وادارد. در صورتي كه با مالش يك يا دو قطره از اين گياه روي پوست سر احساس خارش شديد كرديد بهتر است گياه ديگري را براي تقويت موهاي‌تان انتخاب كنيد يا با متخصص طب سنتي مشورت كنيد.

با گیاهان سرتان شلوغ می شود

نعناع+ آب

رشد موها را چندبرابر مي‌كند

يكي ديگر از روش‌هاي تحريك فوليكول‌هاي مو براي رشد بهتر استفاده از روغن يا عصاره به دست آمده از گياه نعناع است. اين عصاره را مي‌توانيد به‌راحتي از داروخانه‌ها تهيه كنيد. حواس‌تان باشد كه عصاره يا روغن به‌دست آمده از نعناع با مايعي كه از جوشاندن برگ‌هاي نعناع به‌دست مي‌آيد متفاوت است. براي استفاده از عصاره نعناع بايد آن را رقيق كنيد، بنابراين 3 قاشق چاي‌خوري آب را در ظرفي كوچك بريزيد و به آن 3 قطره عصاره نعناع اضافه كنيد و پس از هم زدن از آن براي ماساژ پوست سرتان استفاده كنيد. سرانگشتان هر دو دست را به اين روغن آغشته كنيد يا آن را آرام‌آرام روي سرتان بريزيد و به‌آرامي پوست سر را مالش دهيد. نگران نباشيد عصاره نعناع آسيبي به پوست و تار موي شما نمي‌زند. اين عصاره تنها موجب تحريك ريشه موها شده و به رشد بهتر تارها و موهاي ريزي كه نياز به تقويت دارند كمك مي‌كند. فراموش نكنيد كه هنگام استفاده از اين عصاره آن را با آب كمي رقيق كنيد.

با گیاهان سرتان شلوغ می شود

روغن زيتون + عصاره اسطوخودوس

پرپشتي موها را بيشتر مي‌كند

اگر به دنبال يك لوسيون طبيعي هستيد كه بتوانيد به صورت روزانه از آن براي شست‌و‌شوي موهاي‌تان استفاده كنيد و به طور همزمان علاوه بر از بين بردن شوره سر به پرحجم شدن موهاي‌تان كمك كنيد حتما اين نسخه را تجربه كنيد. براي تهيه و استفاده از اين لوسيون دست‌كم يك ماه فرصت لازم داريد. يك فنجان عصاره اسطوخودوس را تهيه كنيد و آن را با ميزان برابر روغن زيتون خالص كه فرآوري نشده باشد، مخلوط كرده و آن را به مدت 3 تا 4 هفته در محيط تاريك و سرد قرار دهيد. مي‌توانيد از يك بطري تيره‌رنگ استفاده كنيد يا اگر بطري تيره رنگ دردسترس نداريد دور بطري را با فويل خوب بپيچيد تا نور به اين تركيب نرسد. سپس آن را در طبقه پايين يخچال قرار دهيد و اجازه دهيد 3 تا 4 هفته در اين شرايط باقي بماند. از اين لوسيون مي‌توانيد هر شب براي ماساژ موهاي‌تان استفاده كنيد. آن را به آرامي روي پوست و ساقه موها ماساژ دهيد و فراموش نكنيد كه از كلاه حمام يكبار مصرف براي محافظت از موها و پيشگيري از آلودگي بالشت استفاده كنيد. فردا صبح با يك شامپوي ملايم روزانه گياهي موهاي‌تان را بشوييد. با استفاده از اين لوسيون نه تنها باكتري‌ها و شوره را از پوست سر دور مي‌كنيد بلكه مي‌توانيد به پرحجم شدن موهاي‌تان نيز كمك كنيد.

با گیاهان سرتان شلوغ می شود

نخود+ گل بابونه+ گل خطمي

اگر نگران موخره‌ها هستيد

برای درمان موخره در طب سنتی ایران شیوه‌ها و داروهای گیاهی مختلفی وجود دارد که یکی از ساده‌ترین آنها که امکان تهیه و استفاده آن در منزل نیز وجود دارد استفاده از جوشانده شیرین‌بیان است. برای تهیه این دارو یک پیمانه شیرین‌بیان را با 3 پیمانه آب درون ظرفی ریخته و به مدت نیم ساعت روی حرارت کم می‌گذاریم، سپس اجازه می‌دهیم تا جوشانده سرد شود و آن را به کمک صافی صاف کرده و به نوک موها که به موخوره مبتلا شده است، می‌زنیم. استفاده از ترکیب بابونه و گل خطمی نیز برای درمان موخوره توصیه شده است. مخلوط این 2 گیاه را دم کرده و پس از صاف کردن به شیوه بالا روی موها و محل موخره ماساژ می‌دهیم، اما در افرادی که بیماری موخوره در آنها بسیار شدید است، بهتر است از خمیر آرد نخود استفاده کرد. برای تهیه این خمیر نیم کیلو آرد نخود را با 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا و آب مخلوط کرده و خمیری تهیه می‌کنیم. این خمیر را به 5 قسمت تقسیم کرده و 5 شب روی سر می‌گذاریم و صبح با آب و گل سرشوی آن را می‌شوییم. این خمیر داروی بسیار مفیدی برای درمان موخوره‌های بسیار شدید و پیشرفته است. ‌


324099_968.jpg
28/فوریه/2020

چکار کنم بچه‌ام کچل نشه

شاید باور نکنید که ریزش مو کودکان را هم درگیر می‌کند. برخلاف برخی انواع ریزش مو در بزرگسالان که با استرس و تنش در ارتباط است، ریزش مو در کودکان بیشتر به وضعیت جسمی کودک مربوط است که باید به موقع تشخیص داده شده و درمان شود. واقعیت این است که ریزش موی روزانه در بزرگسالان در مورد کودکان صدق نمی‌کند و آنها از سنین کمی بزرگ‌تر شروع به ریــزش موی روزانه می‌کننــد البته والدین باید توجه داشته باشند که برخـی از نوزادان با موهای بسیار کم و سری صاف و براق به دنیا می‌آیند.

بنابراین چنین وضعیتی نباید باعث نگرانی آنها شود زیرا قرار نیست این نوزادان در آینده طاس شوند. دکتر زهرا حلاجی، متخصص پوست و مو و عضو هیئت علمی دانشگاه درباره انواع علل ریزش مو در کودکان و راه‌های درمانـی آن توضیح می‌دهد.

چکار کنم بچه‌ام کچل نشه
سندرم آناژن

این عارضه از حدود 6 ماهگی تا 6 سالگی ممکن است کودک را درگیر کند. سندرم آناژن در کودکان با موهای طلایی و روشن بیشتر دیده می‌شود. اتفاقی که در این سندرم می‌افتد این است که والدین ابراز می‌کنند موهای فرزندشان خیلی راحت و بدون درد به شکل دسته‌ای کنده می‌شود. البته پوست سر در این عارضه طبیعی است.

تشخیص

به نظر می‌رسد مو‌ها در این اختلال در قسمت پشت سر و در ناحیه نزدیک گردن رشد نکرده‌اند و بیشتر باعث ریزش موی منطقه‌ای می‌شوند. بنابراین ممکن است با بیماری‌هایی مانند ریزش موی سکه‌ای و تریکوتیلومانیا اشتباه شود.

چکار کنم بچه‌ام کچل نشه

درمان

درمان این عارضه تنها توسط پزشک متخصص و استفاده از داروهای مخصوص انجام می‌شود. اما به طور کلی نگران‌کننده نیست و درمان کامل اتفاق می‌افتد.

چکار کنم بچه‌ام کچل نشه

عفونت قارچی

عفونت قارچی یا تینه کپیتیس، بیماری قارچی است که با عفونت سطح پوست سر، ابرو و مژه‌ها همراه است. کودکان مبتلا به این بیماری معمولا ریزش موهای تکراری یا موهای خرد شده در بالای سطح سر را دارند. قسمت‌ها و تکه‌های بدون مو معمولا گرد یا بیضی و اغلب نامنظم هستند. گاهی اوقات دیده می‌شود که موها دقیقا روی پوست خرد می‌شوند و به شکل نقاط سیاهی روی پوست سر به نظر می‌آیند.

تشخیص

تشخیص این بیماری در درجه اول براساس ظاهر پوست سر است. این بیماری کودکان زیر سن بلوغ را بیشتر درگیر می‌کند و براساس نوع قارچ درجه التهاب، عفونت و پوسته‌ریزی متفاوت خواهد بود. اگر پزشک به این نوع ریزش مو در کودک مشکوک شود، آزمایش‌های میکروسکوپی تجویز می‌کند تا به تشخیص خود مطمئن شود.

درمان

این بیماری با یک داروی ضد قارچ به مدت هشت هفته به علاوه شامپوی مخصوص قابل درمان است. این شامپو دو تا سه بار در هفته باید استفاده شود. این بیماری متاسفانه مسری است، بنابراین کودک بدون درمان نمی‌تواند به مدرسه یا مهدکودک وارد شود. اگر کودک به مدرسه می‌رود و البته تحت درمان دارویی قرار دارد، نیازی به ممانعت از ورود او به مدرسه نیست.

چکار کنم بچه‌ام کچل نشه
استرس

ریزش مو در این کودکان به صورت تکه تکه و موهای شکسته شده با طول‌های متفاوت است. این حالت ممکن است به دلیل این باشد که کودک در معرض استرس‌های زیادی قرار دارد. استرس‌هایی مانند طلاق والدین، از دست دادن والدین یا پدر بزرگ و مادربزرگ، به دنیا آمدن خواهر و برادر دیگر و… .

تشخیص

در اغلب موارد گرفتن شرح حال کامل از بیمار و بررسی مسائل و مشکلات می‌تواند پزشک را به تشخیص قطعی برساند. البته در راه تشخیص باید والدین نیز نقش داشته باشند و شرایطی را کودک در آن قرار دارد، خوب شرح دهند.

درمان

اگر متوجه این نوع ریزش مو در کودک خود شدید، سعی نکنید او را سرزنش کنید، زیرا سرزنش سودمند نیست، بلکه علت دقیق استرس کودک را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

اختلالات هورمونی

كودكاني كه از اختلال عملکرد تيروئيد رنج مي‌برند، اغلب به ريزش مو دچار مي‌شوند. وقتي كه غده تيروئيد کودک پرکار یا کم کار است، سوخت‌وساز بدن نامنظم مي‌شود.

تشخیص

با يك آزمايش خون ساده مي‌توان اختلال عملکرد تيروئيد را تشخيص داد. توجه داشته باشيد كه به‌طور كلي موهاي نوزادان پس از تولد دچار ريزش مي‌شود و موهاي جديدي جايگزين آن مي‌شود و اين امر كاملا طبيعي است. بيش از حد شانه زدن يا شستن موها نيز موجب شكستگي و تضعيف ريشه موها مي‌شود.

چکار کنم بچه‌ام کچل نشه
درمان

هرگاه كودك شما دچار ريزش مو شد وحشت نكنيد چرا كه در اكثر موارد اين شرايط موقتي خواهد بود و پس از مدت كوتاهي برطرف مي‌شود. فقط كافي است پيگير باشيد و البته اصول اوليه بهداشت را به كودكان خود بياموزيد.

اختلال  وسواسی جبری

از حدود 12-10 سالگی ممکن است کودک به طور ناخودآگاه اقدام به کندن موهای خود کند. مناطق ریزش نامنظم با حدود مشخص همراه با شکستگی یا ساییدگی تنه مو و خراشیدگی پوست سر است. اختلال وسواسی جبری در این کودکان يكي از علل اين عارضه است كه با تعدیل رفتار و مشاوره روانپزشکی بهبود مي‌‌یابد. ضایعات تکه‌ای و به صورت موهای خرد شده در اندازه‌هاي مختلف در سطح آن است. برخی کودکان مبتلا به تریکوتیلوماینا، دچار تریکوفاژی نیز مي‌‌شوند، که عبارت است از کندن موها و سپس خوردن آنها که پس از مدتی گلوله‌‌هاي مو در معده این کودکان انباشته می‌شود. چنانچه این آسیب‌ها طولانی نباشد، با درمان، موها قابل برگشت خواهد بود.

چکار کنم بچه‌ام کچل نشه
تشخیص

پیش آگهی این نوع ریزش مو در کودکان خوب است. چون در اغلب موارد کودک تحت یک استرس روحی_ روانی استیا مبتلا به بیماری‌های روانپزشکی مثل وسواس، افسردگی و… است.

درمان

اولين قدم در درمان اين نوع ريزش مو، مراجعه به روانپزشك يا مشاور و درمان استرس كودك است.


آدرس و شماره

آدرس داروخانه و مطب  جهت ویزیت و دریافت پکیج رشد مو دکتر نوروزیان در تهران: آدرس: سعادت آباد ، بالاتر از میدان کاج ، خیابان ششم ، پلاک ۳۴ ، ساختمان پزشکان آفرین ، داروخانه دکتر رباطی ۰۹۱۰۹۸۰۰۵۳۹ - ۰۲۱۲۲۱۷۵۸۴۶

دکتر نوروزیان

دکتر نوروزیان نام داروخانه ومطبی در تهران با مدیریت دکتر نوروزیان میباشد که از طریق تولید داروی رشد مو و ارائه این دارو به صورت پکیج رشد موی دکتر نوروزیان به شهرت خاصی رسیده.

کلیه حقوق این قالب برای دکتر نوروزیان محفوظ می باشد

پیاده سازی و سئو توسط: نت افزار

پرسش و پاسخ