عضویت در کانال تلگرام
‎02166873674-09384791059


وبلاگ
hair1.jpg
28/فوریه/2020

۶ ماده‌ی مغذی لازم برای رشد موها

 ظاهر مو تأثیر زیادی در ظاهر فیزیکی افراد و میزان اعتماد به نفس دارد، به طوری که ریزش مو می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد به ویژه اگر راهی برای جایگزینی موی از دست رفته وجود نداشته باشد. اما آیا می‌دانستید که ویتامین‌هایی برای رشد مو وجود دارند؟

ظاهر مو تأثیر زیادی در ظاهر فیزیکی افراد و میزان اعتماد به نفس دارد، به طوری که ریزش مو می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد به ویژه اگر راهی برای جایگزینی موی از دست رفته وجود نداشته باشد. اما آیا می‌دانستید که ویتامین‌هایی برای رشد مو وجود دارند؟

۶ ماده‌ی مغذی لازم برای رشد موها

  • تغذیه و رشد مو

در واقع، تغذیه نامناسب، از جمله کمبود ویتامین، عامل مهمی در ریزش مو است. این درمان‌کننده‌های طبیعی ریزش مو برای رفع ریشه‌ی مشکل، مانند تنظیم سطح هورمون بدن و یا مبارزه با استرس اکسیداتیو که با سن افزایش می‌یابد، وارد عمل می‌شوند.
کمتر از 45 درصد از زنان با سری پرمو عمرشان را به پایان می‌رسانند اما این در حالی است که اکثر مردان با نوعی ریزش مو از دنیا می‌روند. صنعت مراقبت از مو می‌داند که مصرف‌کنندگان تمایل به داشتن ظاهری جوان دارند و بیشتر از همیشه، به طور مداوم محصولات جدیدی را ارائه می‌دهند که هدف آن‌ها افزایش رشد موها است. قبل از اینکه پول خود را برای این محصولات، خرج کنید، ابتدا این ویتامین‌های لازم برای رشد مو را امتحان کنید.

حقیقت این است که ریزش مو یک فرایند پیچیده است که شامل مکانیزم‌های مختلف ژنتیکی، هورمونی و محیطی است. درست مانند پوست، فولیکول مو در معرض پیری ذاتی و بیرونی است. عوامل ذاتی شامل مکانیزم‌های ژنتیکی و اپی‌ژنتیکی و عوامل بیرونی شامل سیگار کشیدن و اشعه ماوراءبنفش هستند.

گاهی اوقات از دست دادن مو به علت کمبود ویتامین نیز رخ می‌دهد. خوشبختانه، این کمبود می‌تواند با افزودن غذاهای غنی از ویتامین به رژیم غذایی یا استفاده از مکمل‌ها اصلاح شود. برخی از ویتامین‌ها دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند که به مبارزه با عوامل بیرونی ریزش مو کمک می‌کنند و بعضی از ویتامین‌ها باعث تعادل سطح هورمون‌های بدن می‌شوند.

۶ ماده‌ی مغذی لازم برای رشد موها

اگر می‌خواهید موهای ضخیم‌تر و پرپشت‌تری داشته باشید، این مواد مغذی را امتحان کنید:

  • 1. روغن ماهی

روغن‌های غنی از انواع مختلف اسیدچرب به طور گسترده در هر دو مطالعات حیوانی و انسانی برای ارزیابی اثرات آن‌ها بر سلامت پوست و مو مورد استفاده قرارگرفته است. چربی‌های امگا 3 باعث تغذیه مو، ضخیم شدن مو و کاهش التهاب (که می‌تواند منجر به ریزش مو شود)، خواهد شد. به همین دلیل است که روغن ماهی یکی از شش ماده مغذی مهم برای رشد موهاست.

یک مطالعه، اثرات یک مکمل شش ماهه دارای امگا 3، امگا 6 و آنتی‌اکسیدان‌ها را بر ریزش مو ارزیابی کرد. در مطالعه به صورت تصادفی،120 زن سالم با الگوی ریزش مو زنانه شرکت کردند. در پایان مرحله اول، تغییر در تراکم مو، و در پایان مرحله دوم، تغییر در درصد فولیکول‌های مو و میزان رشد در موها مشاهده شد.

پس از شش ماه درمان، ارزیابی عکس‌ها، پیشرفت فوق‌العاده‌ای در گروه تکمیلی نشان داد. رشد مو در مقایسه با گروه کنترل افزایش یافته و 89.9 درصد از شرکت‌کنندگان کاهش ریزش مو و همچنین بهبودی در قطر مو (86 درصد) و تراکم مو (87 درصد) را گزارش کردند.
خوردن غذاهای حاوی امگا 3 مثل ماهی قزل آلا، ماهی تن، ماهی سفید، ساردین، زرده تخم مرغ و گردو به کاهش التهاب و متعادل کردن هورمون‌ها کمک زیادی می‌کند. اگر به اندازه کافی از غذاهای دارای امگا 3 مصرف نمی‌کنید، یک تا دو کپسول یا یک قاشق غذاخوری از یک مکمل غذایی روغن ماهی را به میزان لازم برای کاهش التهاب که باعث اختلالات مو می‌شود، مصرف کنید. اگر از قبل از داروهای رقیق‌کننده خون، از جمله آسپیرین، استفاده می‌کنید، قبل از استفاده از روغن ماهی موضوع را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید، زیرا ممکن است خونریزی را افزایش دهد.

۶ ماده‌ی مغذی لازم برای رشد موها

  • 2. روی

ترکیبات خوراکی روی برای چند دهه است که به منظور درمان اختلالاتی مانند تلوژن افلوویوم و آلوپسی آرئاتا دو فرم از ریزش مو، استفاده می‌شود. زیرا روی، بر سلامت فولیکول مو اثر مثبت می‌گذارد. روی، یک کوفاکتور ضروری برای چندین آنزیم است و در بسیاری از فعالیت‌های اساسی در فولیکول مو دخالت دارد. این ماده یک بازدارنده قوی تخریب فولیکول و یک ‌ترمیم کننده پرسرعت فولیکول مو است. تحقیقات برای برخی از افراد مبتلا به آلوپسی آرئاتا که از کمبود روی رنج می‌برند، درمان با سولفات روی خوراکی را پیشنهاد می‌دهند که یک راه معالجه بسیار مؤثر است.
در یک مطالعه، دانشمندان به ارزیابی نقش روی در چهار نوع از ریزش مو شامل، آلوپسی آرئاتا، الگوی ریزش موی مردانه، الگوی ریزش موی زنانه و تلوژن افلوویوم پرداختند. در همه افراد مبتلا به این چهار نوع ریزش مو، میزان روی بسیار کمتر از گروه کنترل بود. آنالیز آماری هرکدام از این گروه‌ها، کمبود غلظت روی را نشان داد، به خصوص در گروه مبتلا به آلوپسی آرئاتا. طبق داده‌ها، این فرضیه به دست آمد که اختلال در مکانیسم روی، نقش کلیدی در ریزش مو ایفا می‌کند.

در یک تحقیق دیگر، درماتولوژیست‌ها، اثر درمانی مصرف 12 هفته‌ای مکمل روی در 15 فرد مبتلا به آلوپسی آرئاتا، که دچار کمبود روی بودند، را مورد ارزیابی قرار دادند. به این 15 بیمار مکمل خوراکی گلوکونات روی، بدون هیچ روش درمانی دیگر، داده شد. سطح روی قبل و بعد از مصرف این مکمل اندازه‌گیری شده و سپس مقیاس چهارگانه رشد مو برای ارزیابی اثر درمانی استفاده شد.

بعد از درمان، سطح سرمی روی به میزان قابل توجهی افزایش یافت و اثرات درمانی مثبت در 9 مورد از 15 بیمار (66.7 درصد) مشاهده شد. محققان نتیجه گرفتند که مکمل روی باید توسط بیماران مبتلا به آلوپسی آرئاتا که دارای سطح پایین روی سرمی هستند، و حتی در درمان بیمارانی که نتایجی از روش‌های درمانی سنتی را تجربه نکرده‌اند، به عنوان داروی کمکی، استفاده شود. به همین دلیل روی یکی از مهمترین مواد مغذی برای رشد مو است.

۶ ماده‌ی مغذی لازم برای رشد موها

  • 3. ویتامین B-Complex (بیوتین و B5)

بیوتین و پانتوتنیک اسید (ویتامین B5) به عنوان درمان‌های جایگزین برای ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیوتین برای ترمیم موهای آسیب دیده به علت استفاده بیش از حد از شامپو، قرار گرفتن در معرض آفتاب، خشک کردن و اتو کردن زیاد موها، مؤثر است. ویتامین B5 از غدد آدرنال پشتیبانی می‌کند که در کمک به رشد مو مؤثر هستند.
مطالعه‌ای توانایی ترکیبی از پانتنول، آنالوگ الکلی پانتوتنیک اسید، را بررسی کرد تا بتواند تأثیر بر روی قطر و رفتار الیاف موی سر فرد را بررسی کند. درمان به طور قابل توجهی افزایش قطر مو و پدید آمدن قسمت انتهایی مو در کف سر را نشان داد. این ترکیب همچنین قابلیت انعطاف‌پذیری مو را افزایش می‌دهد، به این ترتیب موها قادر به مقاومت در برابر فشار، بدون شکسته شدن، هستند.
نشانه اصلی کمبود بیوتین، ریزش مو است. کمبود آن ممکن است ناشی از سیگار کشیدن، اختلال در عملکرد کبد یا حتی حاملگی باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی از زنان کمبود بیوتین را در دوران بارداری طبیعی به علت تقسیم با سرعت زیاد سلول‌ها در جنین در حال رشد، تجربه می‌کنند.

برای جلوگیری از ریزش مو و افزایش قدرت مو، یک قرص ویتامین B کمپلکس را به صورت روزانه مصرف کنید یا بیوتین (B7) و ویتامین B5 را به طور جداگانه دریافت نمایید. خوردن مواد غذایی حاوی بیوتین و ویتامین B5 از قبیل تخم مرغ، گوشت گاو، مرغ، آووکادو، حبوبات، آجیل و سیب‌زمینی نیز کمک می‌کند تا از کمبود این ویتامین‌ها جلوگیری شود.

۶ ماده‌ی مغذی لازم برای رشد موها

  • 4. ویتامین C

شواهد تجربی نشان می‌دهند که استرس اکسیداتیو نقش مهمی در روند پیری دارد. گونه‌های واکنش پذیر اکسیژن، یا رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های بسیار واکنش‌پذیری هستند که می‌توانند به طور مستقیم به غشاهای ساختاری سلولی، چربی‌ها، پروتئین‌ها و DNA آسیب برسانند.
با افزایش سن، تولید رادیکال‌های آزاد افزایش پیدا می‌کند و میزان آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی بدن کاهش می‌یابد، که منجر به آسیب ساختارهای سلولی و پیری مو می‌شود. ویتامین C با فعالیت به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، با استرس اکسیداتیو که موجب ریزش و سفیدی موها می‌گردد، مبارزه می‌کند.

برای جلوگیری از آسیب رادیکال‌های آزاد و محافظت از موها در برابر پیری، از خوراکی‌های دارای ویتامین C مانند پرتقال، فلفل قرمز، کلم پیچ، کلم بروکلی، کلم بروکسل، توت فرنگی، گریپ فروت و کیوی استفاده نمایید. اگر به مکمل نیاز دارید، 500-1000 میلی‌گرم ویتامین C دو بار در روز به عنوان آنتی‌اکسیدان مصرف کنید.

فولیکول‌های مو بسیار حساس به هورمون هستند و ویتامین D هورمونی است که نقش مهمی در هوموستازیس کلسیم، تنظیم ایمنی و تمایز سلول دارد. در دنیای علمی، این طور شناخته شده است که آلوپسی آئورتا معمولاً در بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D، مقاوم در برابر ویتامین D و یا در افراد دچار جهش گیرنده ویتامین D بروز پیدا می‌کند

۶ ماده‌ی مغذی لازم برای رشد موها

  • 5. آهن

مطالعات متعددی ارتباط بین کمبود آهن و ریزش مو را مورد بررسی قرار داده‌اند و برخی معتقدند کمبود آهن ممکن است به آلوپسی آرئاتا، آلوپسی آندروژنیک، تلوژن افلوویوم و ریزش موی پراکنده مربوط باشد.

محققان دانشگاه علوم پزشکی ایران ارتباط بین وضعیت آهن بدن و انواع مختلف ریزش مو را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها یک مطالعه مورد-شاهدی تحلیلی را انجام دادند تا مشخص شود که آیا اختلال ریزش موی تلوژن در زنان بین 15 تا 45 ساله با کمبود آهن همراه است؟ 30 زن مبتلا به این نوع ریزش مو و 30 زن بدون ریزش مو بودند.

محققان دریافتند که از 9 بیمار مبتلا به کم خونی فقر آهن، 8 نفر از مبتلایان با این بیماری مواجه بودند. میانگین فریتین (یک پروتئین در بدن که به آهن وابسته است) در افراد مبتلا به اختلال ریزش موی تلوژن نسبت به افراد بدون ریزش مو به طور قابل توجهی پایین‌تر بود. مطالعه نشان می‌دهد که زنان مبتلا به کمبود آهن در معرض خطر بالای ریزش مو هستند و سطح فریتین سرم پایین‌تر یا مساوی 30 میلی‌گرم / میلی‌لیتر به شدت با ریزش موی تلوژن مرتبط است.

برای تقویت رشد مو، غذاهای غنی از آهن مانند، اسفناج، سبزیجات رنگی، زرده تخم مرغ، استیک گوشت گاو، لوبیا چشم بلبلی و لوبیا سیاه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. از آنجایی‌که کمبود آهن ممکن است منجر به ریزش مو شود، اطمینان حاصل کنید که میزان توصیه شده روزانه خود را با خوردن غذاهای غنی از آهن و مصرف مولتی ویتامین روزانه به دست می‌آورید.

با این حال، از مصرف بیش از حد آهن خودداری کنید. در غیر این صورت دچار افزایش بیش از حد آهن در بدن می‌شوید. بیماران که به درمانِ جایگزین آهن پاسخ نمی‌دهند باید آزمایش‌های بیشتری انجام دهند تا دیگر علل کمبود آهن و ریزش مو مشخص شود.

۶ ماده‌ی مغذی لازم برای رشد موها

6. ویتامین D
فولیکول‌های مو بسیار حساس به هورمون هستند و ویتامین D هورمونی است که نقش مهمی در هوموستازیس کلسیم، تنظیم ایمنی و تمایز سلول دارد. در دنیای علمی، این طور شناخته شده است که آلوپسی آئورتا معمولاً در بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D، مقاوم در برابر ویتامین D و یا در افراد دچار جهش گیرنده ویتامین D بروز پیدا می‌کند.
تحقیقات نشان می‌دهد که سطح کافی ویتامین D در انواع بیماری‌های خودایمنی، از جمله آلوپسی آرئاتا دخالت دارد. در یک مطالعه مقطعی که بر روی 86 بیمار مبتلا به آلوپسی آرئاتا، 44 بیمار مبتلا به ویتیلیگو و 58 فرد سالم انجام شد سطح سرمی 25-هیدروکسی ‌ویتامین D در بیماران مبتلا به آلوپسی آرئاتا به طور معنی‌داری کمتر از بیماران مبتلا به ویتیلیگو و افراد سالم بود.

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بهترین راه برای جذب ویتامین D است و شما می‌توانید بدن خود را با خورشید سم‌زدایی کنید. در حدود 10 تا 15 دقیقه زیر نور خورشید قرار بگیرید تا حدود 10 هزار واحد ویتامین D را جذب کنید. استفاده موضعی از ویتامین D در بازسازی اختلالات چرخه مو در بیماران مبتلا به آلوپسی آرئاتا نیز نقش دارد. برای افزایش ویتامین D بدن همچنین می‌توانید از مواد غذایی غنی از ویتامین D مانند چاودار، ماهی خال‌خالی، ماهی قزل آلا، ماهیان دریایی، قارچ مایتک و قارچ‌های پورتابللا کمک بگیرید.


.jpg
28/فوریه/2020

ویتامین هایی برای سیاه شدن موی سر

ویتامین هایی که موهایتان را سیاه می کند

در زمان های قدیم سفیدی مو نشانه پیری بود، ولی دوره و زمانه عوض شده است. برخی جوانان هنوز به سن 20 سالگی نرسیده، موهایشان سفید می شود؛ آیا سفید شدن مو نشانه پیری است؟ علت رنگ باختن زود هنگام این موها چیست؟ در این مطلب دانستنی های جالبی در این باره می خوانید.موی سر

موی سر

ویتامین های C و E با خواص آنتی اکسیدانی می توانند به کاهش علائم مرتبط با افزایش سن از جمله خاکستری شدن موها کمک کنند.طبق توصیه وزارت کشاورزی امریکا، بهتر است به جای مصرف مکمل ها از منابع کامل موادغذایی برای تامین ویتامین های مورد نیاز بدن استفاده کنید، زیرا دوز بیش از حد ویتامین C و ویتامین E می تواند باعث تقویت آسیب رادیکال های آزاد شود. همچنین ویتامین های دیگری نیز برای توقف پیشرفت خاکستری شدن مو وجود دارد.

ویتامین هایی برای سیاه شدن موی سر

ویتامین B6 
ویتامین B6 ممکن است در کمک به بازگرداندن رنگ طبیعی به موهای خاکستری ناشی از کمبود ویتامین یا بیماری موثر باشد. براساس اداره مکمل های رژیمی انستیتوی ملی سلامت در ایالات متحده، ویتامین B6 همچنین با حمایت از ارگان های تولید کننده ی سلول های سفید خون به حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. از منابع خوب این ویتامین می توان به غلات غنی شده، سیب زمینی، موز، نخود، مرغ، غذای دریایی و دانه گل آفتابگردان اشاره کرد.

ویتامین B9 
براساس انستیتوی ملی سلامت در ایالات متحده، دریافت ناکافی ویتامین B9 معروف به اسیدفولیک می تواند منجر به خاکستری شدن دائمی مو شود. اسیدفولیک به بدن برای متابولیزه کردن، استفاده و ساخت پروتئین های جدید کمک می کند ، همچنین در بهبود عملکرد سلولی و توانایی رشد بافت ها موثر است. منابع غذایی این ویتامین شامل لوبیا، حبوبات، مرکبات، سبوس برنج و سایر موادغذایی غلات کامل است. همچنین براساس انستیتوی ملی سلامت در ایالات متحده، مقدار مازاد این ویتامین از طریق ادرار دفع خواهد شد.

ویتامین B12 
کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به خاکستری شدن زودرس مو شود. این نوع کمبود ممکن است در گیاهخواران یا در شیرخوارانی با مادران مبتلا به کمبود ویتامین B12 روی دهد. همچنین برخی افراد به دلیل مشکلات پزشکی از جمله جراحی یا بیماری روده و معده، بیماری تیروئید یا کم خونی توانایی دریافت و جذب کافی ویتامین B12 از منابع غذایی را ندارند. آزمایش خون می تواند کمبود این ویتامین را تایید کند، به طوریکه رفع این کمبود می تواند موجب توقف پیشرفت خاکستری شدن مو شود.


ar4-9940.jpg
28/فوریه/2020

علت خارش سر و ریزش مو و نحوه درمان آنها

خارش پوست سر، همراه با ریزش مو، می‌تواند به‌طور جدی ناراحت کننده باشد. دانستن اینکه چه چیزی باعث این مشکل می‌شود در مدیریت شرایط و جلوگیری از آسیب‌های غیرقابل جبران در آینده ضروری است.

 

خارش پوست سر همراه با ریزش مو بسیار ناراحت کننده است، در عین حال باعث نگرانی مخصوصا در زنان می‌شود. با این حال، ریزش مو ناشی از خارش دائمی نیست و پس از درمان، مو دوباره رشد می‌کند، شما به‌طور متوسط روزانه 100 مو از دست می‌دهید. اگر ریزش مو همراه با خارش شدید باشد، نباید این وضعیت را نادیده گرفت.

 

روش‌هایی برای کمک به پیشگیری از ریزش مو وجود دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

– پرهیز از خاراندن بیش از حد پوست سر

– استفاده از شامپوهای ملایم

– دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی

– پرهیز از تماس مستقیم گرمای زیاد با پوست سر

– کاهش مواجهه با مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های مو، شامپوها، نرم کننده‌ها و ماسک‌ها

– تمیز و خشک نگه داشتن مو

– ماساژ پوست سر برای کمک به بهبود گردش خون به سمت فولیکول‌های مو

– دنبال کردن برنامه‌های درمانی برای مشکلات سلامت موجود مانند سوریازیس یا دیگر اختلالات خودایمنی

علت خارش سر و ریزش مو و نحوه درمان آنها

 

علت خارش سر و ریزش مو و نحوه درمان آنها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ریزش مو ناشی از خارش دائمی نیست

 

علل ریزش مو به دلیل خارش پوست سر

 

خشکی پوست سر

اگر پوست سر شما به صورت طبیعی خشک است، خارش سر می‌تواند از اصلی‌ترین علائم آن باشد. همان‌طور که پوست خشک بدن، صورت و دست موجب خارش می‌شود، خشکی پوست سر هم خارش به همراه دارد.

 

فولیکولیت

فولیکولیت به التهاب فولیکول مو گفته می‌شود. دلایل شایع فولیکولیت شامل عفونت‌های باکتریایی یا قارچی می‌شوند. عفونت می‌تواند افزون بر خارش موجب ریزش موی موقت شود.

 

سوریازیس

سوریازیس یک اختلال خودایمنی است که موجب بروز وصله‌های خشک و قرمز روی پوست می‌شود که با پوسته‌های نقره‌ای پوشیده شده اند. سوریازیس می‌تواند روی پوست سر نیز شکل بگیرد و اغلب خارش‌دار است.

 

ریزش مو ممکن است به واسطه خاراندن وصله های سوریازیس رخ دهد. در حال حاضر، درمان خاصی برای سوریازیس وجود ندارد و افراد مبتلا می‌توانند برای مدیریت علائم به پزشک مراجعه کنند.

علت خارش سر و ریزش مو و نحوه درمان آنها

لیکن پلانوپیلاریس

لیکن پلانوپیلاریس شرایطی است که موجب التهاب پوست سر می‌شود. دانشمندان بر این باورند که لیکن پلانوپیلاریس به واسطه در معرض خطر قرار گرفتن سیستم ایمنی یا ضعف آن رخ می‌دهد. این شرایط می‌تواند موجب خارش، پوسته پوسته شدن پوست و ریزش مو شود.

 

شوره سر یا درماتیت شوره‌ای

شوره مو یکی از رایج‌ترین مشکلات سر برای ایجاد خارش‌های احتمالی است. اگر دلیل خارش سر شما شوره است، باید بدانید که روش‌های مختلفی برای درمان شوره سر در پیش رویتان قرار دارد. بسیاری از محصولات درون بازار برای حل مشکل شوره موی سر تولید می‌شوند تا بتوانند علائم را از بین ببرند.

 

شوره سر که در واقع به نام بیماری درماتیت شوره‌ای یا سبوره‌ای شناخته می‌شود، در اثر رشد بیش از حد میکروب مالاسزیا به وجود می‌آید. پوسته سر در حالت طبیعی محل رشد این میکروب است ولی زمانی که شوره اتفاق می‌افتد، جمعیت میکروب مالاسزیا غیر قابل کنترل می‌شود. شوره سر یکی از علائم رایج در پوسته سر چرب است. پس اگر پوسته سر شما خشک ولی پوسته‌پوسته است، علت خارش سر شما شوره نخواهد بود. باید این نکته هم ذکر کرد که به این دلیل گفته می‌شود پوسته سر چرب دلیل شوره است که میکروب مالاسزیا در محیط روغنی رشد پیدا می‌کنند. شوره سر می‌تواند همه ناحیه‌های چرب پوست که دارای فولیکول مو هستند را تحت تأثیر قرار دهد. حتی ممکن است شوره ابرو یا شوره روی پوست صورت هم دیده شود. در برخی موارد شوره سر و ريزش مو جدایی‌ناپذیر هستند.

 

کرم حلقه‌ای پوست سر

کرم حلقه‌ای یک عفونت قارچی است که موجب راش پوستی قرمز و خارش‌دار می‌شود. کرم حلقه‌ای و دیگر عفونت‌های قارچی می‌توانند فولیکول‌های مو را تضعیف کنند و ریزش مو را موجب شوند. افراد مبتلا به کرم حلقه‌ای ممکن است با ریزش مو تکه تکه روی پوست سر خود مواجه شوند. کرم‌های ضد قارچ تجویزی می‌توانند به درمان کرم حلقه ای پوست سر کمک کنند و پس از بهبودی مو دوباره رشد خواهد کرد.

علت خارش سر و ریزش مو و نحوه درمان آنها

استفاده از شامپو، رنگ مو و درمان‌های شیمیایی روی مو 

خارش پوست سر می‌تواند بخاطراستفاده از شامپو، رنگ مو و درمان‌های شیمیایی روی مو حاصل شود. با توجه به مواد مؤثره و مضر مورد استفاده در این محصولات، فولیکول‌های مو آسیب می‌بینند که در نهایت موجب ریزش مو می‌شود. چنین مشکلی اگر در زمان مناسب درمان نشود، منجر به طاسی می‌شود و فولیکول‌های مو در آن ناحیه تخریب خواهند شد. اغلب دیده می‌شود که بسیاری از مردم از یک محصول برای چندین سال استفاده می‌کنند، اما مشکلات مو را با محصولاتی که استفاده می‌کنند مرتبط نمی‌دانند.

 

آلوپسی آره‌آتا

آلوپسی آره‌آتا شرایطی است که می‌تواند موجب ریزش موی تکه تکه و خارش پوست سر شود. اگرچه دانشمندان درباره دلیل قطعی آلوپسی آره‌آتا مطمئن نیستند، باور بر این است که حملات اشتباه سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو زمینه ساز آن است. این بیماری بین افراد مبتلا به یک بیماری خودایمنی یا دارای سابقه خانوادگی بیماری خودایمنی شایع‌تر است.

 

درمان‌های استاندارد برای آلوپسی آره‌آتا شامل موارد زیر می‌شوند:

– ایمنی درمانی

– داروها و پمادهای ضد قارچ

– استروئیدها

 

افرادی که ریزش موی ارثی را تجربه می‌کنند ممکن است یکی از درمان‌های زیر برای آنها مفید باشد:

– پیوند مو

– ماینوکسیدیل

– فیناستراید

 

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک نوعی اگزما است که موجب راش پوستی قرمز و خارش می‌شود. اگرچه دلیل مستقیم ریزش مو نیست، درماتیت آتوپیک می‌تواند به خاراندن بیش از حد پوست سر منجر شود که ممکن است ریزش موی موقت را در پی داشته باشد.

 

افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک می‌توانند از کرم‌ها و پمادها برای درمان این شرایط استفاده کنند. یک فرد متخصص می‌تواند توصیه‌های لازم درباره گزینه‌های درمان را ارائه کند.

علت خارش سر و ریزش مو و نحوه درمان آنها

خارش سر به دلیل استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی

مانند خارش بدن که می‌تواند به دلیل مواد آلرژی‌زای موجود در محصولات آرایشی ایجاد شود، ماسک مو یا ژل حالت دهنده شما هم می‌تواند دلیل خارش سر شما باشد. تحقیقات نشان داده است که استفاده بیش از حد از مواد آرایشی باعث خارش پوست سر می‌شود. ممکن است در ابتدای شروع مصرف این محصولات زیبایی، مو براق و نرم شود ولی همین‌طور که پیش می‌روید و مرتب از آنها استفاده می‌کنید، مواد شیمیایی که به درستی هم شسته نمی‌شوند، موجب ریزش مو، خشکی و خارش پوست سر می‌گردند. همچنین به دنبال استفاده بیش از حد از شامپو و نرم‌کننده‌های مو حساسیت‌های تماسی هم افزایش پیدا می‌کند. هیچ تضمینی نیست که شامپوی مخصوص شما برای همیشه مشکلی ایجاد نکند، همان‌طور که پیش از این گفتیم برخی از آلرژن‌ها به مرور زمان حساسیت را بروز می‌دهند.

 

با شستشوی مداوم مو و استفاده زیاد از محصولات زیبایی و آرایشی، پوست طبیعی سر آسیب می‌بیند و اسیدیته آن به هم می‌ریزد. همان‌طور که هر روزه سلول‌های پوست صورت ترمیم پیدا می‌کنند، پوست سر هم همین روند را انجام می‌دهد. اگر ماده سیلیکونی که در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی وجود دارد روی کف سر بنشیند، چرخه رشد و ترمیم سلول‌های پوسته سر را مختل می‌کند و موجب آسیب آن می‌شود. این مواد موجب خشکی پوست سر، قرمزی و خارش هم می‌شوند.

 

علت خارش سر و ریزش مو و نحوه درمان آنها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شوره مو یکی از رایج‌ترین مشکلات سر برای ایجاد خارش‌های احتمالی است

علت خارش سر و ریزش مو و نحوه درمان آنها

درمان‌های خانگی

 

شامپوی خود را تغییر دهید

اهمیت دارد که شامپو و دیگر محصولات مراقبت از موی خود را در فواصل مساوی بررسی کرده و تغییر دهید. به احتمال قوی شامپوی شما به پوست سرتان آسیب می‌رساند. اغلب شامپوها حاوی مواد شیمیایی قوی و ناملایمی هستند که پوست سر و مو را از چربی طبیعی خود محروم می‌سازند. یک شامپوی طبیعی برگزینید که حاوی عوامل ضد قارچ باشد.

 

بهداشت شخصی

بهترين درمان خارش سر، همراه با ريزش مو، حفظ سلامت پوست و مو است. اگر موهای شما به زودی کثیف و چرب می‌شوند مجبورید موهایتان را زیاد بشویید. افرادی که در فضای باز کار می‌کنند مجبورند روزانه موهای خود را بشویند.

 

اجتناب از گرما درمانی و درمان توسط مواد شیمیایی

در حال حاضر یک انفجار درمانی توسط گرما و مواد شیمیایی در بازار وجود دارد. با این حال، این نوع درمان اغلب باعث تعدادی از مشکلات پوستی می‌شود. اگرشما از این نوع درمان استفاده کردید، پس لازم است که محصولات مراقبت از مو برای چنین درمان‌هایی به طور مرتب استفاده شوند.

 

روغن‌

استفاده از روغن‌های اساسی برای رشد مو

 

پروتئین‌ها

پنیر، گوشت، ماهی، تخم مرغ و شیر منبعی غنی از پروتئین می‌باشند. پروتئین‌ها یک ضرورت برای موهای سالم به حساب می‌آیند. از اینرو، آنها را نیز به رژیم غذایی خود وارد سازید. چنانچه گیاهخوارید، می‌توانید حبوبات و بنشن‌ها را وارد رژیم غذایی خود کرده تا به این ترتیب رژیم شما سرشار از پروتئین شود.

 

شامپوهای خاص

استفاده از شامپوهای خاص برای کمک به درمان شوره سر

علت خارش سر و ریزش مو و نحوه درمان آنها

ویتامین B

جهت پیشگیری از بروز چنین وضعیتی، اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی‌تان سرشار از ویتامین B باشد. در صورت کمبود ویتامین B روند رشد مو به تأخیر می‌افتد. بنابراین، مهم است که آن را در رژیم غذایی خود وارد نموده تا رشد مو افزایش یابد.

 

کرم‌ها و پمادها

استفاده از کرم‌ها و پمادها که به پیشگیری از خارش کمک می‌کنند

 

سبزیجات

سبزیجات را بخش مهمی از رژیم غذایی خود سازید، به خصوص سبزیجاتی مانند کاهو و اسفناج. جهت داشتن مویی سالم، بهترین کار وارد نمودن سبزیجات در تمام رنگها به رژیم غذایی خود است.

 


آدرس و شماره

آدرس داروخانه و مطب  جهت ویزیت و دریافت پکیج رشد مو دکتر نوروزیان در تهران: آدرس: سعادت آباد ، بالاتر از میدان کاج ، خیابان ششم ، پلاک ۳۴ ، ساختمان پزشکان آفرین ، داروخانه دکتر رباطی ۰۹۱۰۹۸۰۰۵۳۹ - ۰۲۱۲۲۱۷۵۸۴۶

دکتر نوروزیان

دکتر نوروزیان نام داروخانه ومطبی در تهران با مدیریت دکتر نوروزیان میباشد که از طریق تولید داروی رشد مو و ارائه این دارو به صورت پکیج رشد موی دکتر نوروزیان به شهرت خاصی رسیده.

کلیه حقوق این قالب برای دکتر نوروزیان محفوظ می باشد

پیاده سازی و سئو توسط: نت افزار

پرسش و پاسخ