دلایل ریزش مو در زنان

دلایل ریزش مو در زنان

دلایل ریزش مو در زنان

در زنان

شاید دلیل ریزش موهای شما یکی از این موارد باشد

موها در زنان چیزی بیش از چندین هزار تار جمع شده در پوست سر هستند به همین دلیل [bt_highlight]ریزش مو در زنان[/bt_highlight] چیزی است که ممکن است باعث شود که واقعا نگران سلامتی و زیبایی شان شوند.ریزش مو فقط یک مساله مردانه نیست، بدون توجه به این که موها کوتاه یا بلند باشند، زنان هم اندازه مردان دچار ریزش مو می شوند.

ممکن است شما یک قسمت طاس در وسط سر خود پیدا کنید اما چیزی که در زنان به ندرت اتفاق می افتد عقب نشینی خط موها است.

دلایل ریزش مو در زنان

موها چگونه رشد می کنند؟

پوست سر شما خانه ی حدود 100 هزار تار مو است. هر تار مو دارای چرخه زندگی خودش است. هر فولیکول مو یک تار را تولید می کنند که دارای رشد دود 1.25 سانتی متر در ماه است. و حدود 2 تا 6 سال در آن جا می مانند و یک ماه متوقف می شود. در اینجا چرخه بعدی شروع می شود و مو میریزد.

دلایل ریزش مو در زنان

چه میزان ریزش مو طبیعی است؟

بیشتر افراد حدود 50 تا 100 تار مو روزانه از دست می دهند. از این که تعدادی تار مو روی لباستان یا بورستان میبینید نگران نشوید. اما اگر ریزش موی شما به صورت مشت و دسته ای باشد و شما نازک شدن موهایتان را شاهد باشید، با پزشک خود مشورت کنید.

دلایل ریزش مو در زنان

دلایل اصلی ریزش مو چه هستند؟

یک دلیل خاص برای ریزش مو وجود ندارد. محرک های ریزش مو از شرایط های پزشکی تا فاکتور های سبک زندگی مانند چیزهایی که شما می خورید، متفاوت هستند. ژن های شما نیز نقش ایفا می کنند اما پزشکان همیشه نمی توانند یک دلیل خاص برای ریزش موی فرد پیدا کنند.

برای شروع، متخصصان ریزش مو پیشنهاد می کنند که برای مشکلات تیروئید و نامتعادل بودن هورمون ها آزمایش دهید.

دلایل ریزش مو در زنان

آیا می توان میزان ریزش مو را اندازه گیری کرد؟

بله، پزشکان از مقیاس سروین استفاده می کنند. این مقیاس از چگالی موی نرمال تا طاسی است. این مقیاس کمک می کند تا الگوی طاسی زنانه ، شرایطی که پزشک شما ممکن است آن را ” آلوپسی آندروژنیک” بنامد شناسایی شود. احتمالا شما آن را با نام الگوی طاسی مردانه می شناسید، اما این موضوع حدود سی میلیون زن در آمریکا را تحت تاثیر قرار می دهد.

متخصصان فکر  می کنند که ژن و بالا  رفتن سن می توانند در این موضوع نقش ایفا کنند.

موهای شما می توانند در تمام سر شما شروع به نازک شدن کنند در حالی که بیشترین ریزش مو در مرکز پوست سر شما اتفاق می افتد.

دلایل ریزش مو در زنان

محرک های ریزش مو

موارد زیر می توانند علت ریزش مو باشند:

مشکلات تیروئید

این غده پروانه ای که در جلوی گلوی شما قرار دارد اگر میزان کم یا زیادی هورمون ترشح کند، چرخه رشد موهای شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. اما نازک شدن مو به ندرت تنها دلیل مشکلات تیروئید می توانند باشند. شما ممکن است وزن از دست بدهید یا وزن اضافه کنید، به گرما یا سرما حساس شوید و در ضربان قلبتان تغییر احساس کنید.

دلایل ریزش مو در زنان

سندروم تخمدان پلی کیستیک

اگر شما سندروم تخمدان پلی کیستیک داشته باشید هورمون های شما درست کار نمی کنند. بدن شما میزان هورمون مردانه یا آندروژن بیشتری از میزانی که باید تولید می کند. این می تواند باعث شود که موهای زائد روی صورت و بدن شما رشد کند در حالی که موهای سر شما نازک می شوند. PCOS همچنین می تواند باعث مشکلاتی مثل تخمک گذاری، جوش صورت و افزایش وزن شود. اما گاهی نازک شدن موهای سر تنها نشانه واضح این بیماری هستند.

دلایل ریزش مو در زنان

آلوپسی آره اتا

این می تواند باعث ریزش موی شما به صورت تکه تکه شود. مقصر اصلی سیستم ایمنی بدن شماست که به اشتباه به فولیکول های سالم حمله می کند.

در بیشتر موارد، آسیب همیشگی نیست. موهای ریخته شده 6 ماه تا یک سال بعد باید دوباره رشد کنند. برخی افراد تمام موهای پوست سر خود را از دست می دهند که البته این بسیار بعید است.

دلایل ریزش مو در زنان

کچلی قارچی

وقتی کچلی قارچی پوست سر شما را تحت تاثیر قرار می دهد، یک الگوی ریزش موی خاص ( تکه های گرد طاسی خارش زا) در سر شما را تحریک می کند. آن ها همچنین ممکن است قرمز و زبر باشند. پزشک شما این مشکل را با داروهای ضد قارچ درمان می کند. سرایت این بیماری با تماس ساده اتفاق می افتد لذا اعضای خانوده تان را نیز برای این علائم چک کنید.

اینجا هم میتوانید بیشتر در مورد این مطلب بخوانید:  آسان ترین روش های جلوگیری از ریزش مو

دلایل ریزش مو در زنان

زایمان

شما احتمالا متوجه می شوید که در طول بارداری موهای شما پرپشت تر بنظر می آیند این به دلیل میزان بالای هورمون ها است که از ریزش مو ها جلوگیری می کند. اما بعد این که نوزاد به دنیا آمد، همه چیز به حالت قبل باز می گردد و آن تار موها به سرعت دچار ریزش می شوند. شما ممکن است موهای زیادی را در یک بار از دست بدهید و ممکن است حدود 2 سال طول بکشد تا موهای شما به حالت نرمال برگردد.

 

قرص ها

هورمون های شما که باعث تخمک گذاری می شوند می توانند باعث نازک شدن موهای شما بشوند. احتمال این در صورتی که سابقه خانوادگی ریزش مو داشته باشید بیشتر است و همچنین این ممکن است در صورتی که شما استفاده از قرص ها را متوقف کنید اتفاق بیفتد.

داروهای دیگر مرتبط با ریزش مو شامل دارو هایی که برای درمان فشار خون بالا، بیماری قلبی، آرتروز و افسردگی هستند.

دلایل ریزش مو در زنان

رژیم های شدید

شما ممکن است که با رژیم های مد روز و سریع وزن بیشتری کم کنید. اگر شما نزدیک 7 کیلوگرم وزن کم کنید احتمالا شما شاهد ریزش مو نیز خواهید بود. البته خیلی نباید نگران باشید چرا که به محض این که شما به یک رژیم غذایی سالم بازگردید این مشکل رفع خواهد شد.

اگر میزان زیادی ویتامین A دریافت می کنید یا میزان کمی پروتئین دریافت می کنید آماده مقداری ریزش مو باشید.

دلایل ریزش مو در زنان

مدل موهای محکم

بستن موها به صورت دم اسبی می تواند پوست سر شما را تحریک کند و باعث ریزش مو شود. موهای خود را باز بگذارید در این صورت احتمال رشد مجدد موهای شما بیشتر می شود. آگاه باشید که استفاده بلند مدت از مدل موهای سفت و محکم می تواند منجر به ریزش موی دائمی شود.

دلایل ریزش مو در زنان

درمان سرطان

شیمی درمانی و پرتو درمانی دو تراپی رایج هستند که می توانند باعث عوارضی روی موهای شما شوند.  وظیفه آن ها که کشتن سلول های سرطانی است که می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و باعث ریزش موی شدید شود. البته این آسیب کوتاه مدت است به محض این که درمان شما پایان یابد، رشد موهای شما باز می گردد.

دلایل ریزش مو در زنان

استرس شدید

استرس فیزیکی و روانی شدید می توان باعث ریزش موی ناگهانی و شدید شود. به عنوان مثال:

  • بیماری های شدید یا جراحی های مهم
  • آسیبی که شامل از دست دادن خون باشد
  • پریشانی عاطفی شدید

این پروسه ممکن است تا 8 ماه طول بکشد.

 

دلایل ریزش مو در زنان

درمان ریزش مو

لیزر مو

دستگاه هایی که لیزر با انرژی کم ساطع می کنند می توانند باعث رشد مجدد مو شوند. آنها در کلینیک ها موجود هستند. این درمان برای مردان و زنان تایید شده است و تحقیقات نشان می دهند که کار می کنند. اما ممکن است که این درمان 2 تا 4 ماه طول می کشد که نتایج رامشاهده کنید. عوارض و ایمنی این روش هنوز ناشناخته است.

دلایل ریزش مو در زنان

کاشت مو

این فرآیند شامل  انتقال مو از قسمت هایی که دارای تراکم بیشتر به سمت های کم تراکم است. مشکل اینجاست که در الگوی  طاسی زنانه ریزش و نازک شدن مو در سراسر پوست سر  اتفاق می افتد و به همین دلیل قسمت هایی که می توان از آن ها مو برداشت محدود می شوند.

دلایل ریزش مو در زنان

محصولات ریزش مو

یک سرچ سریع در اینترنت تعداد بیشماری از محصولات را برای جلوگیری از ریزش مو و رشد مجدد مو نشان می دهد. متاسفانه هیچ تضمینی برای این که تصاویر قبل و بعد آن ها واقعی باشند وجود ندارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *